Хемороидите са едно от най-честите хирургични заболявания и едва ли има човек, който да не е чувал или дори да не се е сблъсквал с тях, защото засягат над 75% от населението.
Хемороидите са едно от най-честите хирургични заболявания и едва ли има човек, който да не е чувал или дори да не се е сблъсквал с тях, защото засягат над 75% от населението.
Те не са страшни и от тях не се “умира”, но понякога могат да бъдат много досадни и мъчителни, особено в моментите, когато се възпалят или прокървят.
Хемороидите представляват разширения на кръвоносните съдове около ануса, което се дължи най-вече на изправения стоеж и слабост на клапния апарат на вените. Подобно на разширените вени на краката, така и хемороидите представляват „торбички“, изпълнени с кръв, които с годините постепенно нарастват и в по-напредналите стадии могат да станат толкова големи, че да излизат от ануса. Така те започват лесно да се дразнят механично, което ги прави склонни към кървене, сърбеж, тромбоза и инфекция.
Заболяването е прогресиращо, като за няколко години преминава през четири стадия на развитие:
І стадий – хемороидите не пролабират (т.е. не излизат от ануса), като е възможно кървене след дефекация.
ІІ стадий – хемороидите пролабират при дефекация, но спонтанно се репонират (прибират).
ІІІ стадий – пролабират при дефекация, но се репонират само с мануална помощ.
ІV стадий – хемороидите са постоянно пролабирали (извън аналния канал) и след репозиция отново излизат; наблюдава се различен по обем анален или ректален пролапс.
Какви са методите за лечение на хемороидите?
Съществуват много и разнообразни методи за успешно лечение на хемороидите, като целта на всички тях е да се намали обемът им или да се отстранят изцяло.
Разбира се, в началните стадии спазването на хранително-диетичен режим и ограничаването на силно пикантни храни и алкохола, които „дразнят“ хемороидите, водят до облекчаване на състоянието и поддържане на едно сравнително комфортно ниво. Със същата цел препоръчвам спазването на отлична лична хигиена и измиване с хладка вода на аналната област след всяка дефекация, както и избягване употребата на груба тоалетна хартия.
На пазара се предлагат различни медикаменти под разнообразни форми – мехлеми, кремове, таблетки, гелове и свещички. Най-често те съдържат анестетици за облекчаване на болката, противовъзпалителни и тромболитични средства, венотонични препарати, регулиращи венозния тонус и подобряващи микроциркулацията.
За съжаление с всички консервативни методи може да се постигне по-скоро облекчаване на състоянието, но не и радикално лечение на проблема, което може да стане само по хирургичен път.
Страхът от операция често пъти отказва пациентите от лечение. Статистиката в индустриалните страни показва, че едва 10-20% от страдащите са преминали през хирургична интервенция и прибягват към нея едва в най-напредналите и тежки стадии.
В 21 век този „страх“ вече не е аргументиран, защото все по-рядко и по-рядко се практикува „класическата операция“ на изрязване и зашиване на хемороидалните възли. Вместо нея използваме по-ефективни, безкръвни и минимално инвазивни методи, които са много по-комфортни и щадящи за пациентите.
Какво представлява лазерното лечение на хемороиди
Лазерната хемороидопластика (LHP) е съвременна и иновативна процедура за безкръвно лечение на хемороиди. При нея се използва изключително тънка лазерна сонда, която се вкарва в хемороидалния възел, а под действието на лазерния лъч възелът се свива и слепва. Процедурата е бърза и безкръвна, като отнема няколко минути. Пациентите могат да бъдат изписани още в същия ден и да се върнат към обичайната си ежедневна активност. Методът е с много висок процент на успеваемост (над 90%) и от години успешно се прилага за лечение на разширени вени на крайниците.
Аз извършвам процедурата с най-модерния диоден лазер NeoV, с мощност 6W и продължителност на импулса от 3 сек.
Предимства на лазерното лечение на хемороидите:
Безкръвен и почти безболезнен метод с над 90% успеваемост, като при незадоволителен резултат, процедурата може да се повтори.
Процедурата може да се извърши и под местна анестезия.
Няма болезнени разрези и шевове.
Запазва се целостта на лигавицата и аналния сфинктер, което не създава условия за развитие на стенози или изпускане по нужда.
Методът предлага изключително кратко възстановяване и незабавно връщане на пациента към нормалните му дейности с минимална или липсваща следоперативна болка, предимно в началните стадии.
В заключение ще кажа, че хемороидите вече могат да се лекуват много успешно и безболезнено и съветвам пациентите да не търпят и чакат състоянието да се влоши, а до потърсят лекарска помощ по-рано.